آموزش سئو سایت

مفالات وب سایت نیوسئو

آموزش سئو سایت

مفالات وب سایت نیوسئو

معرفی وبسایت های سئو - مقالات سئو و بهینه سازی سایت - رپورتاژ آگهی پذیرفته می شود

۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

17ام اکتبر 2014 (25 مهر 93) روزی مهم برای سئوکاران، وب‌مستران و صاحبان کسب و کار بود. پنگوئن که تمام سال منتظرش بودیم به مرحله اجرا رسید. گری ایلز از شرکت گوگل در کنفرانس SME اعلام کرد که پنگوئن قریب الوقوع است که می‌تواند به صورت الگوریتمی جدید یا ماجراجویی جالب برای وب‌مستران باشد. بنابراین ما بیش از پیش منتظر رسیدن پنگوئن 3 بودیم.

همچنان سوالات بسیاری در مورد نسخه جدید پنگوئن مطرح است. برای مثال، چرا آپدیت آن اینقدر طول کشید؟ آیا خسارت‌های ناخواسته‌ای وجود دارد؟ آیا نشانه‌های جدیدی به همراه دارد؟ آیا با تنوع بیشتری عملی می‌شود؟ و …

بنابراین زمانی که اولین نشانه‌ها از اجاری شدن پنگوئن را دیدیم، بسیاری از ما شروع به کالبد شکافی و آنالیز موارد ترمیمی و جدید نمودیم.

با توجه به اینکه الگوریتم به کندی اجرا می‌شود، به زمان و داده کافی نیاز داشتم تا بتوانم آپدیت‌های اساسی را آنالیز کنم و سپس موارد ترمیمی را بررسی نمایم. همچنین خوشحالم که نزدیک به 10 روز زمان برد تا بتوان این پست را بنویسم چرا که آپدیت‌های جالبی وجود دارد که بایستی بررسی می‌کردم. در حال حاضر با اعمال این آپدیت ترمیم‌هایی صورت گرفته است، معتقدم که بررسی کافی برای نوشتن اولین پستم در خصوص پنگوئن 3 داشته‌ام. همچنین ممکن است که الحاقیاتی در ادامه بررسی تغییرات جهانی پنگوئن خصوصا در سایتهای داخل کشورمان به آن اضافه کنم.

نمای مبهم، مشکلی که داریم!

با توجه به تاخیر زیاد پنگوئن واضح بود که گوگل مشکلانی با الگوریتم دارد. هیچکس نمی‌داند که مشکلات دقیقا چه مواردی هستند اما می‌توان حدس زد که نتایجبررسیها کمتر از حد قابل قبول است. نشانه الگوریتم‌های قبلی پنگوئن بسیار حاد بوده است. الگوریتمی که لینک‌های اسپم گونه سایت‌های کم کیفیت را هدف قرار داد. در مقایسه با الگوریتم‌های گسترده و پیچیده مانند پاندا تغییرات به وضوح دیده شد  ...

پاندا در مورد محتوای سایت‌ها بود که آن را کمتر ملزم به تغییر می‌کرد. از طرف دیگر پنگوئن در مورد لینک‌های خارجی و لینک‌هایی که می‌توان آن‌ها را دست‌کاری کرد، است. با اجرایی شدن هرچه بیشتر آپدیت‌های پنگوئن شما می‌توانید به نشانه‌های بیشتری از عملکرد آن و اتفاقاتی که رخ می‌دهد دست یابید. به عنوان مثال، راه‌اندازی کمپین‌های منفی سئو، اضافه‌کردن هر سایتی به هاستی که دارای سایت‌های کم‌کیفیت است که قبلا توسط پنگوئن منگنه شده‌اند و غیره. تمامی این موارد می‌تواند باعث آشفتگی الگوریتم شود که خسارت‌های جبران‌ناپذیری را ایجاد می‌کند. در این پست نمی‌خواهم با سئوی منفی درگیر شوم فقط می‌خواستم یادآوری کنم که چرا معتقدم گوگل برای ارائه آپدیت جدید دردسرهای زیادی داشت.

هدف من در این مقاله

در اینجا مختصرا مواردی را که از قبل در مورد پنگوئن 3 می‌دانستیم لیست نموده‌ام و سپس به نتایج بررسی‌های خودم خواهم پرداخت که در اکتشافات پنگوئن به آن‌ها رسیده‌ام؛ شامل ترمیم‌ها، تنبیهات جدید، و دیگر موارد جالب که در بررسی‌ها به آن‌ها رسیده‌ام. در واقع من توضیحات بیشتری در مورد پنگوئن، پاندا می‌دهم و موارد مبهم را باز خواهم کرد. پس شروع کنیم

مواردی که از قبل در مورد پنگوئن می‌دانستیم:

 • پنگوئن 3 در 17 اکتبر شروع به فعالیت نمود و در 21 اکتبر بطور رسمی اعلام شد.

 • نسخه‌ای جهانی است.

 • جدید است و در واقع آپدیت به شمار نمی‌رود. سیگنال‌های جدیدی اضافه نشده است.

 • سرعت آن کند است لذا چند هفته طول می‌کشد تا کامل شود. ترمیم‌ها سریع‌تر اعمال می‌شوند.

 • ارزیابی‌های بین‌المللی بیشتر است.

 • گوگل در مورد آپدیت اطلاع‌رسانی خاصی نکرد. این موضوع تا حدی عجیب است. من در ادامه مقاله تا حدودی در این مورد توضیح خواهم داد.

لرزش‌‌های متعدد پنگوئن

زمانی‌که پنگوئن برای اولین بار اجرایی شد واضح بود که سرعت کند خواهد بود. می‌دانستم که پتانسیل زیادی برای رخ دادن فاجعه‌ای بزرگ (از نقطه نظر گوگل) وجود دارد. بنابراین امکان این وجود نداشت که در یک زمان به صورت جهانی عرضه شود. به جای آن، معتقدم که آنها پنگوئن را با آنالیز SERPها، تنظیم الگوریتم در هر جایی که لازم است و در نهایت افرایش و گسترش آپدیت‌ها آغاز کردند.

خصوصا در پنگوئن لغزش‌های متعددی مشاهده کرده‌ام. حرکتی شاخص در 22 اکتبر اتفاق افتاد و سپس تغییرات بیشتری در 24 اکتبر رخ داد. بعضی از سایت‌ها ضربات سریع‌تری را از تغییرات پنگوئن دیدند درحالی که بقیه سایت‌ها با تغییرات بعدی پنگوئن از آن مستفیض شدند!

برای مثال، یکی از مشتریان که به کمک پاندا و پنگوئن سئوی او را انجام داده‌ام در روز جمعه 24 اکتبر پیشرفت سریعی داشت. آن‌ها از روز 24 اکتبر 48 درصد پیشرفت داشته‌اند.

فوق‌العاده است! خصوصا برای صاحبان کسب و کار. آن‌ها در طول یک سال به سختی کار کرده‌اند تا سایتشان را از دیدگاه‌های مختلف شامل محتوا، لینک‌ها، موبایل و … پاک‌سازی کنند. عالی است که ببینید آن تلاش زیاد با آپدیت‌های چندباره الگوریتم جبران می‌شود (آنها برای پاندا 4 ترمیم شده‌اند و در حال حاضر برای پنگوئن 3).

کمی بعد من کاملا منتظر لرزش‌های بیشتری در مقیاس جهانی بودم. به این معنی که سایت‌ها ضربات جدیدی را متحمل می‌شوند در حالی که بسیاری دیگر از سایت‌ها از روزهای ابتدایی اجرایی شدن پنگوئن 3 اثرات آن را دریافت کرده‌اند. برای مثال، سایتی ممکن است در 17 اکتبر مورد لطف یا تنبیه قرار گرفته باشد اما در طول لرزش‌های بعدی بالا و پایین شود. این موضوع را مشاهده کردم و همچنان نیز ادامه دارد.

ترمیم‌های بیشتر در طول پنگوئن 3

برای آن‌هایی که مدت زمان طولانی با پنگوئن می‌جنگند (بعضی با پنگوئن 2 در 22 می سال 2013)، این اپدیت غیرمنتظره بود. بعضی از شرکت‌ها که با ان‌ها همکاری کرده‌ام در 12 تا 18 ماه گذشته به سختی کار کردند تا پروفایل لینکشان را بهینه کنند. این موضوع به این معناست که لینک‌های غیرطبیعی و هرز و همچنین استفاده از ابزارهای نادرست باعث سوق دادن سایتشان به سمت لینک‌های هرز می‌شود.

برای آن‌هایی از شما که با بهینه‌سازی لینک آشنایی ندارید، فرایند خسته‌کننده، دردناک و وقت گیر است و البته ممکن است مشکل لینک‌های مشابه نیز داشته باشید که چندباری در دایرکتوری‌ها مشاهده کرده‌ام.

این اتفاق زمانی می‌افتد که لینک‌های غیرطبیعی در دیگر دایرکتوری‌های کم‌کیفیت تکرار می‌شوند. وب‌سایت‌هایی که در این شرایط کمکشان می‌کنم بایستی به طور مستمر آنالیز شوند و پروفایل لینکشان بهینه شود. شما به سادگی یا به سرعت نمی‌توانید از مشکلات رها شوید. این راه سخت و دشوار به ما یادآوری می‌کند که هرگز نباید دوباره به لینک‌سازی اسپم‌گونه روی بیاوریم.

سایت‌هایی که شدیدا برای برطرف کردن مشکلات لینک‌هایشان تلاش کرده‌اند با انجام دادن یک تست توسط پنگوئن به لذت شگرفی دست پیدا می‌کنند. بعضی از سایت‌ها که تحت حمایت من هستند ارتقا بسیار خوبی با پنگوئن 3 دریافت کردند. من در ادامه دو مورد از ترمیم‌های اورژانسی انجام شده را آورده‌ام.

اولین مورد یک خرده‌فروش در تجارت الکترونیک است که متاسفانه در سالیان گذشته مسیر خطرناکی را طی کرده است. انها شرکت‌های سئوکار مختلفی را استخدام کرده بودند (به طور متوسط سالی یک شرکت) و هر کدام از آنها هزاران لینک اسپم گونه ساخته بودند. این داستان مشابهی است که از زمان اولین ارائه پنگوئن با آن برخورد کرده‌ام.

سایت موردنظر زمانی که با بنده تماس گرفت شکلی درست نداشت. بنابراین ما در اولین قدم با لینک‌های غیرطبیعی درگیر شدیم. من به سختی اما به طور کامل پروفایل لینک آن‌ها را بررسی نمودم و لینک‌های اسپمی را نشانه گذاری کردم. آنها تیم کوچکی را برای خارج‌سازی این گونه لینک‌ها به کار گرفتند و هر چیزی که قابل پاک شدن نبود کنار گذاشته شد. ما فایل غیرقابل حذف را برای دوره چهار تا پنج ماهه مکرراً آپدیت کردیم.

اما، این نکته‌ای است که بسیاری از قربانیان پنگوئن با آن مشکل داشته اند. کار ما بابهینه‌سازی لینک در بهار 2014 تمام شد! هر کاری که می‌توانستیم انجام دادیم اما به وضوح به یک آپدیت یا ورژن جدیدی از پنگوئن نیاز بود. که مطمئنا آن نیز به زودی به وقوع می‌پیوست درسته؟ … به هیچ وجه. ما بایستی تا 17 اکتبر 2014 صبر می‌کردیم تا این اتفاق رخ دهد. خبر خوب این است که این سایت به سرعت تاثیرات مثبتی را شاهد بود.

سایت بعدی را نیز به سرعت توضیح می‌دهم که محاسبات آن از 17 اکتبر آغاز شده است و دیده شد که به صورت پله‌ای افزایشی را شاهد هستیم که با لرزش‌ها و تغییرات مرحله‌ای پنگوئن که در ابتدای مقاله توضیح دادم همراه بوده است. آن‌ها رشدی ناگهانی در 17 و 22 و نهایتا 25 اکتبر شاهد بودند. سایت تغییری فوق‌العاده از پنگوئن 2 و سپس پنگوئن 2.1 (که گوگل شروع به شمارش کرد) نشان می‌دهد. پروفایل لینک وب‌سایت برای anchor text های دقیق از سایت‌های کم‌کیفیت غربال شده است. صاحب سایت درواقع درصد خوبی از لینک‌های غیرطبیعی را خارج یا nofollow کرده بود.

نکته ای در مورد خطاهای disavow

در اینجا نکته‌ای با ارزش بیان می‌کنم در مورد یکی از مشتریان من که در چالش با پنگوئن 3 مرتکب اشتباه بزرگی شدند. آن‌ها تصمیم گرفتند که ” disavow file” را در اواخر سپتامبر (بدون کمک من) آپدیت کنند در حالی که فایل دارای ارورهای جدی بود. من در نهایت با توجه به تعداد دامنه‌هایی که disavow شده بودند، مواردی عجیب در ایمیلی از طرف ابزار وب‌مستر گوگل دریافت نمودم. تعداد دامنه‌هایی که در GWT ثبت شده بود حدود چندصدتایی کم‌تر از تعداد قبلی بود که در disavow file ثبت شده بود. همچنین آن چندصد دامنه شامل هزاران لینک هرز بود. سریعاً با مشتری‌ام تماس گرفتم و آن‌ها ایرادهای disavow file را برطرف نمودند و مجددا آپلود کردند.

وب‌سایت همچنان ترمیم نشده است (با اینکه در بعضی جهات بایستی این کار انجام می‌شد). من واقعا نمی‌دانم اگر آن اشتباه باعث شده است که پنگوئن به طور کامل از سایت صرف نظر کند یا این که همچنان بایستی منتظر لرزش‌هایی در پنگوئن باشد تا ترمیم شود. امتحانش مجانی است.

بازدیدهای جدید پنگوئن

حال اجازه دهید به بخش منفی پنگوئن 3 بپردازیم. موارد جدیدی بعد از 17 اکتبر صورت گرفته است که من دقیق مورد بررسی قرار داده‌ام. به راحتی قابل تشخیص است که بعضی از تکنیک‌های لینک قدیمی هدف قرار گرفته است. تحقیقات من نشان داد که پنگوئن 3 الگوریتمی جدید نیست بلکه باز طراحی شده است.

برای مثال، لینک‌های anchor text کاملا منطبق از فهرست‌های اسپمی، بازار مطلب، کامنت‌های هرز، انجمن‌های اسپم و غیره در آپدیت جدید پنگوئن هدف قرار گرفته‌اند.

برای افرادی از شما که در سئو تازه کار هستید، یک پروفایل لینک طبیعی این‌گونه نیست. معمولاً anchor text کاملا منطبق، به تعداد کم و عبارت برند، بسیار زیاد وجود دارد، آدرس‌ها برای لینک به صفحات استفاده می‌شوند، همچنین عبارات طبیعی و مواردی از این دست زیاد است. اگر 20 عبارت anchor text بالایی شما کاملا منطبق باشد این یعنی شما دارید سیگنال “من طعمه‌ای چرب و نرم هستم” به سوی گوگلمی‌فرستید و گوگل با فرستادن شکارچی پنگوئن پاسخ شما را می‌دهد! لذا نتایج نهایی چندان جالب نیست.

گیج هستیم گیج‌تر می‌شویم

باید اعتراف کنم که بعضی از ضربات ادامه دارد اما نه به شیوه‌ای درست. به عنوان مثال سایتی را پیدا کردم که ساختن لینک هرز را دو روز بعد از اجرایی‌شدن پنگوئن 2.1 در ماه اکتبر 2013 آغاز کرد… یا خداااااااا! صاحب این کسب و کار اصلا وقت خود را تلف نکرد درسته؟ همچنین آن‌ها اطلاعی از پنگوئن نداشتند و اینکه چه ریسک بزرگی را دارند انجام می‌دهند. نهایتا آن سایت توسط پنگوئن 3 نابود شد.

من می‌توانم همچنان موارد دیگری را به شما نشان دهم اما متاسفانه کسل‌کننده است. زیرا که تمامی آن‌ها شبیه به هم هستند… لینک‌های اسپمی از سایت‌های کم‌کیفیت و استفاده بیش از حد از anchor text های کاملا منطبق. بسیاری از ضرباتی که آنالیز کرده‌ام خوراک درجه یک پنگوئن بوده‌اند. این گونه سایت‌ها شبیه توپی هستند که در پارک آبی با پنگوئن‌ها با آن بازی می‌کنند و گوگل ان‌ها را از پارک بیرون می‌اندازد.

آپدیت بعدی و تناوب آن؟

در SMX گری ایلز توضیح داد که الگوریتم پنگوئن جدید ساختاری دارد که گوگل می‌تواند پنگوئن را بیشتر اپدیت نماید (شبیه پاندا). همه نشانه‌ها به بازطراحی پنگوئن 3 ختم می‌شد، بنابراین مطمئن نیستم که به طور منظم اپدیت پنگوئن را ببینیم (جدا از موارد اجرایی). این موضوع دلیل این امر است که بیشتر از یک سال منتظر اپدیت جدید بوده‌ایم.

همچنین از جان مولر در مورد آپدیت منظم پنگوئن سوال پرسیده شده بود که او پاسخ داد: فصل تعطیلات نزدیک است… اگر این حرف را فرض خود قرار می‌دادیم به ژانویه به عنوان نزدیک‌ترین زمان ممکن برای ارائه آپدیت جدید پنگوئن نگاه می‌کردیم اما این زمان می‌توانست طولانی‌تر هم باشد یعنی مثلا بهار 2015!

مهم – مروری بر آپدیت‌های الگوریتم

در گذشته توضیح داده‌ام که با اجرایی شدن آپدیت‌های متنوع گوگل در یک زمان آدم دچار سردرگمی می‌شود. الگوریتم ساندویچ از آوریل 2012 مثالی خوب در این زمینه است. گوگل پاندا، پنگوئن و مجددا پاندا را در عرض 10 روز ارائه کرد

خب می‌بینیم که در حال حاضر نیز پنگوئن 3 در 17 اکتبر اجرایی شد در حالی‌که آخرین نسخه Pirate یک هفته قبل از آن ارائه شد. ما مشاهده کردیم که لرزشی در پاندا در روز جمعه 24 اکتبر رخ داد. مشتریان زیادی داشته‌ام که با پاندا مشکل داشته‌اند.

همیشه از آخرین آپدیت گوگل خبر داشته باشید

داستان سئو روز به روز پیچیده‌تر می‌شود. برخلاف ادعای خیلی از دست‌اندرکارانسئو، قرار نیست موضوع سئو موضوعی آسان شود چرا که گوگل با سرعتی خیلی بیشتر از سرعت ما در حال بروز رسانی است!

مقالات آموزش سئو مارا دنبال کنید

 

 • علی ابراهیمی
 • ۰
 • ۰

من نمی‌خواهم این را به شما بگویم، ولی گوگل از سایت شما متنفر است … !

مطمئناً، اکنون ممکن است شما دارای رنکینگ باشید ولی به محض اینکه آپدیت جدیدگوگل یعنی الگوریتم جدید پنگوئن 3 گوگل بر روی سایت شما اعمال شود، ازنظر سئوداخل دردسر بزرگی خواهید افتاد.

بنابراین ادامه بدهید و anchor text هایتان را تغییر بدهید و محتوای "با کیفیتی" را نوشته و لینک‌های مناسب و ویژه‌ای را بسازید.

آنچه گفتم تا زمانی‌ که گوگل به سایتتان اعتماد کند اهمیتی نخواهد داشت!

در مقالاتی که منتشر کرده ام، راهی را به شما نشان دادم که باعث شود اعتماد گوگل به سایتتان آنقدر بالا برود که هرگز از آپدیت‌های بزرگ و ترسناک آن نگران نشوید.

درجه اعتبار اهمیت دارد . . . در اینجا چگونگی دستیابی به آن را می‌گویم

هر چیزی که در مورد الگوریتم پنگوئن گوگل می‌دانید غلط است.

علتش را در این مقاله به تفصیل برایتان شرح خواهم داد .

پیشنهاد می‌کنم مقالات منتشر شده در زمینه آموزش سئو را به دقت بخوانید.

 • علی ابراهیمی